Představujeme Vám náš postup při odstranění kožního novotvaru u 12,5-ročního pejska plemene zlatý retriever:
U každého podezřelého útvaru či "bouličky" na kůži (taky v podkoží a hlubších vrstvách) je nutné udělat předem tzv. tenkojehelnou biopsii, na základě které nám specialista-cytolog nastíní, o jaký proces se u postiženého pacienta jedná. Cytolog je schopen vyhodnotit mikroskopicky námi odebrané buňky a říct, jestli se jedná o onkologický problém, jak moc zhoubně buňky vypadají, jestli je v místě přítomen i zánět atd. Na základě cytologické zprávy zvolíme ideální postup pro odstranění problému a přistupujeme ke každému pacientovi individuálně.
U Denyho vyslovil cytolog podezření na fibrosarkom (zhoubní nádor pojivové tkáně) a doporučil radikální vyříznutí a následné histologické vyšetření.
Vzhledem k tomu, že se jednalo věkově o geriatrického pacienta, zvolili jsme šetrný úvodní anestetický protokol a extirpace novotvaru proběhla následně v inhalační anestezii.
Kanylace, intubace spícího pacienta a příprava operačního pole (vyholení, dezinfekce) byla provedena v ordinaci. Pacienta připraveného k zákroku jsme převezli na sterilní operační sál a napojili na monitorovací přistroje a inhalační anesteziologický přístroj.
Průběh zákroku byl zcela bez komplikací. Po chirurgickém zákroku byla Denymu podána protilátka na probuzení a ten se do deseti minut hezky probral pod pečlivým dozorem sestřičky.
Vyříznutý útvar jsme odeslali k histologickému vyšetření- histolog vyslovil hodně příznivou prognózu na kompletní vyléčení do budoucna.:-)
Deny si i přes veškerá ochranná opatření a hlídání paničky několik stehů vykousal a tak nyní probíhá hojení o něco déle než běžných deset dní do vyndání stehů, no zjevně mu to nevadí- na kontroly chodí rád (žeby kvůli psím piškotům?:-) Přejeme mu brzké uzdravení!