Blog
POZOR ZMĚNA ADRESY od 6.3.2023
Od pondělí 6.3.2023, budeme ordinovat na nové adrese - Mlýnská 228, Kralupy nad Vltavou / Mikovice
Důležité upozorňení!
Vážení klienti,
v rámci ochrany našeho, ale i Vašeho zdraví nepřijímáme klienty s příznaky jakéhokoliv respiračního onemocnění a klienty v nařízené karanténě
všichni majitelé zvířat budou předem telefonicky konzultovat nutnost návštěvy ordinace a budou případně objednáni na konkrétní čas
doprovod zvířete pouze jeden člověk v ochranné roušce
v čekárně bude maximálně jeden člověk, ostatní čekají venku v dostatečných rozestupech
do ordinace nyní nemůžeme vpouštět doprovod zvířat, ta budou přebrána v čekárně a ošetřena dle domluvy
Děkujeme za pochopení!
Romeo rozkousl gumovou hračku na dvě poloviny a jednu bohužel spolkl
Náš dnešní pacient (dvouletý německý ovčák Romeo) se právě probouzí z narkózy v novém hospitalizačním boxu. Tragéd Romeo rozkousl gumové prasátko na dvě poloviny a jednu bohužel spolkl :-(Cizí těleso ze žaludku je již venku a jakmile se pejsek stabilizuje, předáme ho do péče jeho paničce :-)
Jste připraveni na léto? A co vaši mazlíčci?
Zatím si s námi hraje spíše aprílové počasí. Pro domácí mazlíčky nic neobvyklého. Jakmile ale udeří nesnesitelná horka, začínají problémy nejen pro lidi, ale také pro zvířata, která mají zcela odlišnou termoregulaci. Na naší veterině jsme na přehřátí koček a psů připraveni. Byly bychom však nejraději, kdyby k nám takových pacientů letos zavítalo co nejméně. Na co si dát při parnech největší pozor?
Slunce žhne jako blázen. Horko k zalknutí. Lidi prchají do stínu. Chladí se nápojem, mokrým ručníkem přes hlavu nebo zapnutím klimatizace. Naši mazlíčci to ale tak jednoduché nemají. Hustá srst psů a koček neumožňuje jenom tak se dostat na správnou teplotu.
Proto je nutné při letních vedrech dbát o domácí mazli mnohem víc. Nechceme vás v žádném případě strašit, ale přečtěte si o případech, se kterými se v naší veterinární ordinaci často setkáváme.
Když to kočka přepískne s opalováním
Lebedit si na sluníčku, vychutnávat si letní paprsky a rozvalovat se. Pro to jsou kočky snad stvořené. Jak se říká, všeho moc škodí. O tom se přesvědčila i kočičí pacientka z Odolené Vody, jejíž panička nám volala: „Dobrý den, prosím o pomoc, moje Micka nějak divně dýchá, hlasitě a obtížně. A je taková nervózní. Vůbec nevím, co si počít…“
Paničku jsme uklidnili a sdělili jí, že jde o první příznaky přehřátí kočičího organizmu. Nemusel k nám do Kralup nad Vltavou ani jezdit. Stačilo ochladit.
Další telefonát od jiné majitelky z blízkých Velvar už potřeboval náš zásah: „Frantovi hrozně rychle tluče srdíčko, vypadá malátně a zvrací…“ Tady už šlo kocourovi skoro o život a bylo nutné, aby se Franta co nejdřív ukázal v naší veterině. Nebojte, Františkovi se nic vážného nestalo, ale situace nemusela vůbec nastat.
Kočka je k přehřátí mnohem náchylnější než např. člověk – nedokáže na rozdíl od člověka efektivně ochlazovat pocením. Její hlavní způsob ochlazování organismu je mechanismus dechové termoregulace spočívající ve zvyšování dechové frekvence. Jednoduše řečeno to znamená, že kočka začne rychleji dýchat, když je jí přílišné teplo. Přitom dochází k odpařování vody na sliznici jazyka a ústní dutiny.
Pamatujte, že přílišné teplo, horko a sluneční záření se může stát především v letních měsících příčinou nebezpečného přehřátí organismu neboli hypertermie. Myslete na své kočky stejně jako na sebe. Přinejmenším.
A když budete mít sebemenší náznak problému s kočkou, psíkem, nebo králíkem, brnkněte nám. Je jedno, jestli bydlíte v Libčicích nad Vltavou, nebo ve Velvarech. Do naší veteriny v Kralupech je cesta krátká.
Toto se stane kočce, pokud jí podáte permethrin
https://www.facebook.com/VetGirlOnTheRun/videos/1295193970514660/
"Toto se stane kočce, pokud jí podáte permethrin, obsažený v některých VOLNĚ prodejných antiparazitárních pipetách pro psy (advantix, bob martin, frontline). Ale i psích šampónech, nebo třeba některých lidských lécích (paralen, ibalgin...). Prosíme, JAKÉKOLIV PODÁNÍ LÉKU, včetně antiparazitární ochrany, ale i speciálních šampónů svým zvířátkům konzultujte se svým veterinárním lékařem a k tomu si raději i důkladně prostudujte příbalový leták u volně prodejných léčiv."
Otrava srnčí zvěře řepkou
Srnčí zvěř v období potravového strádání, tj v zimě a v předjaří nemá v přírodě dostatek vhodného krmiva. Proto vyhledává v podstatě cokoliv poživatelného a velice lákavá je pro ni mohutně rozšířená řepka. Je to v tomto období jediné zelené krmivo, navíc je šťavnaté a sladké. Srnčímu trávícímu aparátu ale naprosto nevyhovuje a navíc obsahuje pro srnčí zvěř potenciálně toxickou aminokyselinu zvanou SMCO. V dnešní době existují odrůdy řepky, které tuto sloučeninu neobsahují, záleží ale na svědomitosti zemědělců, jestli je použijí. Intoxikace způsobuje úporné průjmy, nadmutí, překyselení bachorového obsahu, ztrátu plachosti, rozpad červených krvinek, oslepnutí a následný úhyn. Jedná se o téměř neléčitelný stav, hlavně v kombinaci s obrovským stresem zvířat při snaze jim pomoci. I když se povede takto postižené zvíře metabolicky stabilizovat a přežije, slepota zůstává - je nevratná a nevyléčitelná Setkáte-li se proto v tomto období s krotkou srnou nestresujte jí ještě více vaší blízkostí. Srnec může být v některých případech i útočný. Zavolejte policii, která bude kontaktovat místní myslivce, nebo veterináře. I my jsme k takto postižené srně byli přivoláni a museli jsme bohužel otrávené trpící zvíře na místě utratit (sídliště Lobeč). Kolem Kralup bylo nalezeno tuto zimu kolem 10 kusů srnčí zvěře otrávených řepkou. Dá se ale předpokládat, že většina zvířat takto trpících vůbec nebyla spatřena. Nemluvě o tom co by se mohlo přihodit, kdyby Vám takhle postižené, slepé a dezorientované zvíře skočilo pod kola auta... Nejsmutnější na tom je, že místní zemědělce nikdo nepřinutí sázet pro zvěř neškodné odrůdy řepky olejné, je to čistě na jejich vědomí a svědomí :-( Nás to každopádně mrzí a trápí, že se něco takového u nás pořád děje... Má někdo nějaký nápad co s tím????
Máte doma staršího pejska, nekastrovaného samce, který čůrá slabším proudem a častěji než jste byli zvyklí dřív?
Náš VIP (very important pacient :-) ) Rýša- sympatický 13-tiletý bišonek k nám s páníčkem dorazil se silnou bolestivostí břicha, třesem, průjmem, zvracením a hořečkou 39,5st. Za pár hodin začal navíc projevovat známky septického šoku a jeho ledviny akutně selhávaly.... Uff! Docela hodně komplikací na 13tiletého staříka! :-( Co myslíte, co ho takhle ničilo, troufli byste si odhadnout diagnózu??? Primární gastrointestinální příznaky by nás třeba mohli navádět k akutní gastroenteritídě (bakterie/virus?), třeba zauzlení střev, cizí těleso v bříšku, nebo nedejbože nějaká otrava? Nebudu Vás napínat- Rýšu dramaticky zazlobila PROSTATA a trpěl tzv. akutní prostatitídou. Měl jí velikou jako německý ovčák a při rektální palpaci kňučel bolestí. Ultrasonograficky jsme v prostatě prokázali hodně cyst a abscesů (dutin vyplněných hnisem). Nezbývalo než Ríšu hospitalizovat, pokusit se "rozchodit" ledviny, dodat mu tekutiny a následně i živiny pomocí infuze a pravidelně aplikovat antibiotika, kombinaci analgetik na zmírnění bolestivých křečí a další podpůrné léčiva. Tři dny bojoval o život jako drak! Ačkoliv se klinicky a naoko nelepšil a ležel v tom samém klubíčku neštěstí, přesto se nám postupně povedlo zdolat septický šok, zažehnali jsme horečku a postupně vyvolali i adekvátní diurézu (=močení). Pořád odmítal sám jíst a pít, a proto musel dostávat veškeré živiny do žíly. Díky trpělivým páníčkům, kteří akceptovali docela dost nákladnou léčbu, jsme si mohli dovolit mu aplikovat dražší a účinnější analgetika a antibiotika. Rýša začal postupně sám pít a ledviny začaly opět fungovat. Zvracení a průjem odezněli. A tak jsme se rozhodli mu trošičku ulevit i po psychické stránce a povolili mu návštěvu domova. S páníčkem odcházel vybaven energeticky nabušenými konzervami, aby se ho doma pokusili rozkrmit a dostavovali se jenom na pravidelnou aplikaci léčiv. Nevěřili byste (já sama jsem majiteli předpovídala špatnou prognózu), ale Rýša je z nejhoršího venku! Sám pije, jí, akceptuje kratší venčící procházky a opět se těší ze života...
Rýšu jsme mezičasem i chemicky vykastrovali pomocí speciálního čipu aplikovaného do podkoží, abychom zablokovali dráždění prostaty testosteronem a na prostatu cílená antibiotická léčba potrvá ještě několik týdnů, možná měsíců. Držte prosím Rýšovi palce, je to veliký bojovník a jeho majitelé jsou dobráci a sympaťáci! :-)
Dobrá rada na závěr: Máte doma staršího pejska, nekastrovaného samce, který čůrá slabším proudem a častěji než jste byli zvyklí dřív? Trvá mu to déle i na stolici a nedaří se mu stolici řádně vytlačit? Objevujete doma občasně krvavou nebo narůžovělou kapičku s močí na podlaze? Může se jednat o počínající příznaky onemocnění prostaty. Nejčastěji se jedná o tzv. benigní hyperplazii prostaty nebo chronickou prostatitídu (náš případ výše popsané akutní prostatitídy je méně častý), které můžou uniknout i oku pečlivého chovatele. Naše pracoviště Vám nabízí preventivní NEBOLESTIVÉ vyšetření prostaty Vašeho pejska. Dostavte se s Vaším psím pánem v letech a my mu jeho urogenitální trakt řádně zkontrolujeme.
Komplikovaná rekonstrukční chirurgie rány po pokousání
Rádi bychom Vám ukázali jak může dopadnout jedno pokousání na hrudní stěně a co obnáší, aby se pacient uzdravil. Tuto fenku bígla -10 let, pokousal pes velkého plemene. Bohužel tak něšťastně, že došlo k poškození arterie, která celou oblast zásobuje krví. K nám se pacientka dostala ve fázi, kdy bylo potřeba odstranit veškerou nekrotickou tkáň a podpořit tvorbu tzv. granulační tkáně. Vše bylo komplikované přítomností multirezistentních bakterií na antibiotika. Když je následně rána čistá se zdravou granulací lze přistoupit k závěrečné uzávěře. V tomto případě bylo potřeba použít "Cranial Axila Epigastric Pattern Flap", který je vyživován superficiální epigastrickou arterií. Laicky řečeno přední část mléčné žlázy. Naštěstí vše dopadlo dobře a fenka si může užívat psího života, což je posláním Veteriny Kralupy.
Postup při odstranění kožního novotvaru
Představujeme Vám náš postup při odstranění kožního novotvaru u 12,5-ročního pejska plemene zlatý retriever:
U každého podezřelého útvaru či "bouličky" na kůži (taky v podkoží a hlubších vrstvách) je nutné udělat předem tzv. tenkojehelnou biopsii, na základě které nám specialista-cytolog nastíní, o jaký proces se u postiženého pacienta jedná. Cytolog je schopen vyhodnotit mikroskopicky námi odebrané buňky a říct, jestli se jedná o onkologický problém, jak moc zhoubně buňky vypadají, jestli je v místě přítomen i zánět atd. Na základě cytologické zprávy zvolíme ideální postup pro odstranění problému a přistupujeme ke každému pacientovi individuálně.
U Denyho vyslovil cytolog podezření na fibrosarkom (zhoubní nádor pojivové tkáně) a doporučil radikální vyříznutí a následné histologické vyšetření.
Vzhledem k tomu, že se jednalo věkově o geriatrického pacienta, zvolili jsme šetrný úvodní anestetický protokol a extirpace novotvaru proběhla následně v inhalační anestezii.
Kanylace, intubace spícího pacienta a příprava operačního pole (vyholení, dezinfekce) byla provedena v ordinaci. Pacienta připraveného k zákroku jsme převezli na sterilní operační sál a napojili na monitorovací přistroje a inhalační anesteziologický přístroj.
Průběh zákroku byl zcela bez komplikací. Po chirurgickém zákroku byla Denymu podána protilátka na probuzení a ten se do deseti minut hezky probral pod pečlivým dozorem sestřičky.
Vyříznutý útvar jsme odeslali k histologickému vyšetření- histolog vyslovil hodně příznivou prognózu na kompletní vyléčení do budoucna.:-)
Deny si i přes veškerá ochranná opatření a hlídání paničky několik stehů vykousal a tak nyní probíhá hojení o něco déle než běžných deset dní do vyndání stehů, no zjevně mu to nevadí- na kontroly chodí rád (žeby kvůli psím piškotům?:-) Přejeme mu brzké uzdravení!
KOČKY UŽ SE NEMUSÍ SCHOVÁVAT PŘED BLECHAMI A KLÍŠŤATY
Nově máme v prodeji Bravecto spot-on pro kočky! Jedna aplikace preparátu na kůži kočky zajistí spolehlivou ochranu proti blechám a klíšťatům po dobu 12 týdnů!
Poranění lícní oblasti a spodního víčka
Naše pacientka Roxy si před dvěma týdny velice nepříjemně poranila lícní oblast a spodní víčko. Po celou dobu léčby byla vzorná a spolupracovala při domácím ošetřování. Dnes nás navštívila na vyjmutí stehů - rána je již zcela vyhojena.
Blechy a klíšťata – malí, ale nebezpeční cizopasníci
Napadení domácích mazlíčků blechami a klíšťaty je aktuálním tématem od brzkého jara až do podzimu, je tudíž hodně důležité korektně ošetřovat psy a kočky v avizovaných rizikových obdobích vhodnými preparáty proti těmto cizopasníkům. Blechy na rozdíl od klíšťat představují navíc celoroční problém, čehož si většina majitelů psů a koček není vědoma.
Blechy, klíšťata, komáři a mouchy-bodalky mohou zapříčinit vznik úporně svědivých lokálních zánětů kůže, celkové alergické reakce na bodnutí nebo kousnutí s rozvojem anémie neboli chudokrevnosti. Vlivem změn klimatických podmínek a oteplování v našem mírném pásmu přibývají navíc nové hrozby vzniku onemocnění jakými jsou ku příkladu anaplasmóza, babesióza, leishmanióza nebo Lymská borelióza. Jedná se o bakterie a krevní parazity, které blechy a klíšťata přenášejí na psy a kočky a vyvolávají život ohrožující infekce s vysokou horečkou a rozpadem červených krvinek. Mezi další klinické projevy těchto onemocnění patří apatie, malátnost, nechutenství, zvracení, bolestivost kloubů, neochota k pohybu a kulhání, přítomnost krve v moči, bolestivé záněty močového aparátu, nervové příznaky atd. Blechy jsou taky schopny zamořit organismus Vašich pejsků vnitřními parazity, hlavně larvami tasemnic.
Nepodceňujte proto přítomnost blech a klíšťat v našem životním prostředí a pokuste se minimalizovat jejich kontakt s Vašimi psími a kočičími společníky.
Dlouhá léta byli chovatelé v boji proti cizopasníkům odkázáni na antiparazitární šampóny, pudry, spreje a obojky, s ne vždy uspokojivým efektem. V současnosti se jeví jako nejúčinnejší aplikace tzv. spot-onů (malé množství roztoku s účinnou látkou se nakape dle instrukcí výrobce nebo veterinárního lékaře na kůži zvířete). Bezpečnou, vysoce účinnou a snadno aplikovatelnou novinkou na trhu je i ochucená žvýkací tableta pro psy s délkou působení až 12 týdnů. Jedná se o přípravek pro vnitřní použití, takže účinná látka nepřijde do kontaktu s dětmi. Navíc je voděodolná, psy se tudíž můžou v letním období koupat bez snížení efektivního působení účinné látky v kůži zvířete. Je zcela vyhovující i pro použití u gravidních a laktujících fen a štěňat od osmi týdnů věku.
Na našem pracovišti tolerují podání této žvýkací tablety i pejskové s citlivým zažíváním bez vedlejšího účinku zvracení či průjmu.
Přestože v současnosti výrobci ektoparazitik vyvíjejí pořád šetrnější a účinnější přípravky proti blechám a klíšťatům je vhodně jejich aplikaci konzultovat s veterinárním lékařem, abychom se vyhnuli nástupu nežádoucích vedlejších reakcí na podání. Příznaky jakými jsou úporné svědění, zarudnutí kůže, ztráta osrstění a rozmanité sekundární kožní změny (mokvání, strupy, šupinatění kůže a lupy) vyžadují precizní dermatologické vyšetření a diagnostiku na veterinárním pracovišti.
Ne vždy se totiž jedná o parazitární invazi v kůži, ale můžeme mít do činění s bakteriálním nebo plísňovým onemocněním, potravní alergii nebo méně častým ale závažným autoimunitním onemocněním kůže.
Inhalační anestezie na operačním sále
Dnešní momentka z našeho operačního sálu zachytila doktora Kratochvíla jak instaluje nový přístroj pro inhalační anestezii. Nová mašinka má v sobě zabudovaný precizní odpařovat inhalačního plynu. My budeme používat Isofluran.
Číst dál...Vyšetření kyčelních kloubů u štěňat
Již od mladého věku by měl nový majitel dávat pozor na vývoj pohybového aparátu u svého štěňete. Mnoho onemocnění kloubů, kterým říkáme "dysplazie" se vyvíjí již od ranného věku. Dysplazie je termín, který vyjadřuje, že v postiženém kloubu (kyčelní, loketní, ramenní) je stav znamenající v budoucnu rozvoj artrózy. Atróza=bolest a omezení pohybu. Proto již v mladém věku je potřeba věnovat pozornost případnému kulhání nebo netypické chůzi. Klinickým vyšetřením lze lokalizovat bolestivé místo. Více informací o tom v jakém stavu postižený kloub je poskytne rentgenologické vyšetření. Pro postižení kyčelních kloubů v mladém věku vypovídá neochota k pohybu, časté sedání s nataženou končetinou na straně léze, vytáčení zádě při chůzi. Naši cílem je co nejvíce ochránit kyčelní kloub před rozvojem případné artrozy. Pokud v mladém věku (do 20 týdnů) zjistíme rozvoj dysplazie kyčelního kloubu s tzv. laxitou lze provést chirurgické ošetření. Důležité je, aby v postiženém kloubu nedošlo k rozvoji artrotických změn. Jedna z možností je provedení "juvenilní symfyziodézy" uzavřením růstové zóny stydké kosti. U starších pacientů je možno provést zákrok, který se jmenuje dvojitá osteotomie pánve. Tyto zákroky jsou preventivní proti rozvoji dysplazie kyčelních kloubů. Predisponovaná jsou hlavně velká a gigantická plemena psů.
Pozor na koláčky
Pozor. Pokud doma pečete zvláštní koláčky s účinnou látkou „tetrahydrocannabinol“- THC, tato látka působí i na vaše domácí mazlíčky. Domácím zvířatům trvá často jen okamžik, kdy něco slupnou. Výsledek vidíte na fotografii. Když už někdo tyto látky užívá, měl by dávat pozor na spolehlivé skladování. Tentokráte se nic nestalo.